- جمعه، ۱۰ آذر ۱۴۰۲

مرکز مشاورهدفتر مشاوره

مقدمه

  انسان برای زندگی موفقیت‌آمیز نیازمند برخورداری از آرامش، سلامت و کارآمدی در ابعاد زیستی، روانی و اجتماعی می‌باشد. تغییرات اجتماعی ـ فرهنگی سریع، تحول در ساختار خانواده، پیچیدگی و گسترش شبکه ارتباطات انسانی و وسعت و تنوع منابع اطلاع‌رسانی موجب گردیده است جوامع انسانی خصوصاً قشر جوان و نوجوان با مسائل و مشکلات متعدد مواجه شوند و از طریق توسل به روشهایی که گاه از پشتوانه منطقی برخوردار نبوده و فاقد دورنمای روشن و امید بخش می‌باشند به فشارها، چالشها و انتظارات گسترده زندگی امروز واکنش نشان دهند.

  دانشگاهها و محیطهای دانشجویی نیز که در برگیرنده بخش قابل ملاحظه‌ای از نخبگان و فرهیختگان جوان جامعه می‌باشند همسو با فضای در حال گذار موجود، درگیر چالشها و دگرگونیهایی گردیده‌اند از اینرو تغذیه و حمایت ذهنی، روانی و اجتماعی دانشجویان و دانشگاهیان نیازمند آموزش فرهنگ گفتگو، تفکر انتقادی و ایجاد مهارتها و توانمندیهایی برای تصمیم‌گیری آگاهانه مقابله با استرسها و هیجانهای روزمره، افزایش خودکارآمدی، برقراری ارتباط مؤثر و سایر تواناییهای روانی اجتماعی می‌باشد. بنابراین لازم است در کنار پیشگیری از آسیبهای احتمالی در جهت ارتقای سطح بهداشت روانی فردی و اجتماعی دانشجویان و سایر دانشگاهیان که در تعامل و ارتباط متقابل با دانشجویان قرار دارند گام‌های مؤثری برداشته شود.

  دانشجویان دانشگاهها به لحاظ حساسیت دوران رشد و تحول خود و شرایط بحرانی این برهه از زندگی، به ویژه در سالهای اول ورود به دانشگاه فشارها و ناراحتیهای بیشتری را تجربه می‌کنند که از آن جمله می‌توان به گسستن از زندگی قبلی در خانواده‌، ورود به زندگی دانشجویی و نیاز به سازگاری با محیط دانشگاه و خوابگاه، مدیریت مسائل معیشتی، تحصیلی و عاطفی اشاره کرد. سایر کارکنان دانشگاهها که با قشر دانشجویی در ارتباط مستقیم قرار دارند نیز به نوبه خود در افزایش و تشدید با کاهش و ترمیم مشکلات ویژه دانشجویان سهیم می‌باشند و لذا دانشجویان و دانشگاهیان نیازمند بذل توجه خاص می‌باشند. با عنایت به مسائل و مشکلات و دغدغه‌های جامعه دانشگاهی، ضرورت تأسیس مرکز به منظور تأمین، توسعه و تسری بهداشت روانی در فضای دانشگاهها و ارائه مداخلات پیشگیرانه، مشاوره‌ای و درمانی، آشکار می‌گردد.

  در این راستا مرکز مشاوره دانشجویی به عنوان متولی بهداشت روان دانشگاهها در چارچوب این آیین‌نامه تشکیل می‌گردد .

  دفتر مشاوره و ارتقاء تحصیلی

دفتر مشاوره دانشکده اقتصاد با هدف ارتقاء سلامت و بهداشت روان دانشجویان در دو حوزه مشغول فعالیت است:

مشاوره:

  • پاسخگویی به نیاز دانشجویان جهت راهنمایی و مشاوره در حیطه فردی، ارتباطی، خانوادگی، ازدواج، امور تحصیلی و سایر موضوعات ارجاع به دفتر مرکزی مرکز مشاوره

بهداشت روان:

  • برگزاری کارگاه های آموزشی، سخنرانی ها، همایش های تخصصی با موضوعات بهداشت روانی
  • پخش پیام مشاور، بروشور، کتاب و لوح فشرده با موضوعات بهداشت روانی

این دفتر با بهره گیری از کارشناسان مجرب و تجارب اساتید راهنما اهداف ذیل را مدنظر دارد:

  • نظارت مستمر بر روند تحصیلی با استفاده پرونده آموزشی دانشجویان
  • ایجاد ارتباط صمیمانه برای شناسایی استعدادها و نیازهای تحصیلی، رفاهی و عاطفی دانشجویان
  • تلاش برای ارائه راه حل های مناسب در چارچوب قوانین و امکانات و پی گیری لازم برای کمک به رشد و شکوفایی استعدادها و تأمین نیازها و رفع موانع
  • ایجاد بستر در خصوص تعامل خانواده و دانشگاه
  • ایجاد بستر مناسب در خصوص تعامل دانشجویان با اساتید راهنما و بهره مندی بیشتر از تجربیات ارزنده اساتید

نشانی:ساختمان مؤسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی، طبقه همکف، دفتر مشاوره و ارتقاء تحصیلی

تلفن :۶۱۱۱۸۱۱۰

روزهای حضور : شنبه تا چهارشنبه

کارشناس :آقای بلدی